Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 19.1.2009 13:38:10

Pravica do dodatnega zdravstvenega zavarovanja za upravičence do denarne socialne pomoči

Rubrika: Plače in delovna razmerjaprint Natisni

Vloga za uveljavitev pravice (.pdf)

1. januarja 2009 se bodo začele uporabljati spremembe in dopolnitve Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki v 24. členu med drugim določa: Republika Slovenija zagotavlja iz proračunskih sredstev razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev iz 2. do 6. točke 23. člena tega zakona za zavarovance in po njih zavarovane družinske člane iz prvega odstavka 15. člena tega zakona pod pogojem, da navedenih pravic nimajo zagotovljenih v celoti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja iz drugega naslova in če izpolnjujejo pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči.

Šteje se, da zavarovanec oziroma po njem zavarovan družinski član izpolnjuje pogoje iz prejšnjega odstavka, če je med uveljavljanjem pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev upravičen do denarne socialne pomoči oziroma izpolnjuje pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči, ki se izda največ za obdobje, za katero se lahko dodeli denarna socialna pomoč.

Zavarovanec oziroma po njem zavarovan družinski član izkazuje izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega odstavka z odločbo do denarne socialne pomoči ali z odločbo pristojnega centra za socialno delo o pravici do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Center za socialno delo obvesti o izdani odločbi Zavod, ki v evidenci o zavarovanih osebah vodi podatek o upravičenosti do kritja polne vrednosti zdravstvenih storitev.

Zavarovanec oziroma po njem zavarovan družinski član je do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev upravičen za čas prejemanja denarne socialne pomoči oziroma za čas izpolnjevanja pogojev za pridobitev denarne socialne pomoči.

Centri za socialno delo so že dobili navodila v zvezi z izvajanjem te zakonske določbe skupaj z vzorci odločb, ki jih bodo potrebovali pri svojem delu, pri čemer bo do roka pripravljen tudi ustrezen računalniški program za izdelavo teh odločb. Ministrstvo za zdravje bo v uradnem listu objavilo tudi Pravilnik o obrazcih vloge za pridobitev pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev skupaj s potrebnimi obrazci.

Tistim občanom, ki že imajo denarno socialno pomoč (DSP) in temu ustrezno odločbo o pravici do DSP ne bo potrebno storiti ničesar – že s samo odločbo o pravici do DSP so upravičeni tudi do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Podatki o tem, kdo že ima to pravico, se bodo avtomatično »izvozili« na Zavod za zdravstveno zavarovanje, kjer bodo podatek vnesli v kartico zdravstvenega zavarovanja.

Občani, ki sicer izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do dodatnega zdravstvenega zavarovanja, pa iz kakršnegakoli razloga niso prejemniki denarne socialne pomoči (nimajo odločbe o DSP, pa bi jo lahko imeli, če bi zanjo zaprosili, ker izpolnjujejo zakonske pogoje), pa bodo morali vložiti posebno vlogo za ugotovitev izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Vlogo lahko stranke podajo že v mesecu decembru 2008, do pravice DZ pa bodo upravičeni z dnem 1. 1.2009. Ponovno poudarjamo, da prejemnikom denarne socialne pomoči ni potrebno vlagati nobene dodatne vloge.

Osebe, ki so na primer vložile vlogo za pridobitev DSP pa po tej odločbi niso upravičene do denarne socialne pomoči, ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev v skladu s 24. členom Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Vsem upravičencem, ki imajo sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje svetujemo, da zavarovalnici podajo zahtevo za mirovanje zavarovanja, kot dokazilo pa priložijo kopijo odločbe do denarne socialne pomoči ali kopijo odločbe pristojnega centra za socialno delo do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Zavarovalnica bo zahtevi za mirovanje ugodila tako, da bo zavarovalni pogodbi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje dodelila status mirovanja za obdobje trajanja upravičenosti do plačila razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev iz proračuna RS, po izteku tega obdobja pa bo, v kolikor ne pridobi podatkov o ponovni oziroma podaljšani upravičenosti, zavarovalno pogodbo ponovno aktivirala. Zahtevo za mirovanje lahko upravičenci podajo preko obrazca zavarovalnice ali v drugi pisni obliki.

Trenutno je v Republiki Sloveniji okoli 45.000 prejemnikov denarne socialne pomoči, ki so tudi avtomatično upravičeni do doplačila zdravstvenega zavarovanja.

Vir: Ministrstvo za delo

Ključne besede:
zdravstveno zavarovanje
dodatno zdravstveno zavarovanje
denarna socialna pomoč
DSP
socialna pomoč

Zadnji članki iz rubrike:

1.4.2025 9:34:40:
Podatki za obračun plač za marec 2025

31.3.2025 17:35:05:
Plačevanje pavšalnih prispevkov v letu 2025

28.3.2025 15:57:57:
Povprečna letna stopnja davka in prispevkov, ki se obračunavajo in plačujejo od plač v Republiki Sloveniji

28.3.2025 15:41:45:
Sklep o spremembah Sklepa o določitvi prispevkov za posebne primere zavarovanja

10.3.2025 14:20:16:
Vlada sprejela predlog sheme skrajšanega delovnega časa

Najnovejši članki:

14.4.2025 16:11:44:
Obveznost za plačilo razlike trošarine ob zvišanju DPC cigaret in drobno rezanega tobaka 16. 4. 2025

10.4.2025 17:18:20:
Zaposlitveni oglas: Vodja računovodstva (m/ž), Maribor

9.4.2025 17:26:33:
Pravilna glavna dejavnost – ključ do kakovostnih podatkov

9.4.2025 17:10:52:
Kakšne so vaše možnosti, če vam banka ne odobri odprtja transakcijskega računa

9.4.2025 16:39:55:
Na voljo subvencije za električna vozila samostojnim podjetnikom in fizičnim osebam z dejavnostjo